Konut, İşyeri, Mobilya ve Bazı Taşıtların Teslimlerinde Uygulanan KDV İndirimi, Bazı Araç ve Otomobiller ile Beyaz Eşyalar ve Elektrikli Küçük Ev Aletlerinde ÖTV İndirimi ve Tapu Harçlarında Uygulanan İndirimin Süre Uzatımına İlişkin Karar Yayımlandı.

            –Tapu harçlarında uygulanan oran indiriminin süresi 31/12/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır. (%3)

            –Konut ve işyeri (bina ve bağımsız bölüm şeklinde olanlar)  teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 31/12/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır. (%8)

            –Mobilya teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmıştır. (%8)

            –Tır çekicileri, minibüs, midibüs, otobüs, kamyon, kamyonet (Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alanlar hariç) ve bazı özel amaçlı taşıtların teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmıştır.  

            -Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan hafif ticari araçlar, 9 koltuklu binek araçlar, bazı hibrit araçlar ve 1600  cm³’ü geçmeyip özel tüketim vergisi matrahı 120.000 TL’yi aşmayan binek otomobillerinin ÖTV oranlarında uygulanan indirimin süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır. (15 puan ÖTV İndirimi)

            -Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan bazı mallar (beyaz eşyalar ve elektrikli küçük ev aletleri) için uygulanan %0 ÖTV oranı uygulamasının süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır.

            -Yakıt motorlu olan; motosikletler (mopetler dahil) ve bir yardımcı motoru bulunan benzeri tekerlekli taşıtlardan motor silindir hacmi 250 cm³’ü geçmeyenler ile aynı taşıtlardan elektrik motorlu olup motor gücü 20 kW’ı geçmeyenler için uygulanan %0 ÖTV oranı uygulamasının süresi 30/6/2019 tarihine kadar uzatılmaktadır.

2. El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretinde KDV

            845 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 22 Mart 2019 tarihinden itibaren ikinci el motorlu taşıt ticaretiyle uğraşanlar %1 KDV oranına tabi olarak satın aldıkları ikinci el araçları satarken %18 değil, %1 KDV oranını esas alacaklar. Böylece ikinci el motorlu taşıt ticaretindeki alış ve satıştaki KDV oran farklılığı konusundaki eleştiri ve tartışmalara son verilmiş oldu.

Tevkifat Oranlarında Yapılan Değişiklikler

Tam mükellef kurumlar tarafından yurt dışında ihraç edilen tahvillerin;

  1. Vadesi 1 yıla kadar olanlardan elde edilen faizlerinden %7,
  2. Vadesi 1 yıl ile 3 yıl arası olanlardan elde edilen faizlerinden %3,
  • Vadesi 3 yıl ve daha uzun olanlardan elde edilen faizlerinden %0,

Tam mükellef varlık kiralama şirketleri tarafından yurt dışında ihraç edilen kira sertifikalarının;

  1. Vadesi 1 yıla kadar olanlara sağlanan gelirlerden %7,
  2. Vadesi 1 yıl ile 3 yıl arası olanlara sağlanan gelirlerden %3,
  • Vadesi 3 yıl ve daha uzun olanlara sağlanan gelirlerden %0,

Döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizlerden ve katılım bankalarınca döviz katılma hesaplarına ödenen kâr paylarından;

  1. Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda %20,
  2. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %18,

Tevkifat oranları yeniden belirlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here